Metni Büyüt Metni Küçült
7 Temmuz 2010

Dünyanın en çok bilinen fotoğrafı... Pakistanlı kızın öyküsü

Pakistan'da yaşayan Afgan bir kız çocuğuydu o. Steve McCurry'nin fotoğrafıyla, herkesin tanıdığı 'Afgan Kızı' oldu. McCurry, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da, 'dünyanın en çok bilinen fotoğrafı'nın hikayesini anlattı.
Dünyanın en çok bilinen fotoğrafı... Pakistanlı kızın öyküsü Tüm dünyada en bilinen fotoğraflardan biri olan 'Afganlı Kız'ın yaratıcısı, Magnum ajansı ve National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry, Zaman Gazetesi'nin düzenlediği '+1T Gazete Tasarım Günleri'nin davetlisi olarak İstanbul'daydı. McCurry, üniversite öğrencilerinin ve basın fotoğrafçılarının katıldığı konferansta, ünlü 'Afgan Kızı' fotoğrafını çektiği günü anlattı.
Yıl, 1984. Afganistan ile Sovyetler Birliği savaş halinde. Steve McCurry ise Pakistan'da, Afgan mültecilerin kaldığı kampta çekim yapıyor. O gün, kamptaki okulun önünden geçerken fark ediyor 'Afgan Kızı'nı. Hemen fotoğrafını çekmek istiyor ama onu tedirgin etmekten korktuğu için yanına yaklaşmıyor. Önce kızın arkadaşlarına yöneliyor, teker teker hepsini çekiyor. Çocuklarla samimiyeti kurunca da, o yeşil gözlü minik kız çocuğunun yanına gidiyor. İşte o zaman McCurry'nin planı işe yarıyor. 13 yaşındaki yeşil gözlü kız, delici bakışlarını objektife yöneltiyor hiç tedirgin olmadan.

National Geographic'e kapak oldu
'Afgan Kızı' ismi verilen fotoğraf, 1985 yılında kapak oluyor National Geographic'e. Steve McCurry'nin hayatı değişiyor birden. O kadar değişiyor ki, "Galiba öldüğümde mezar taşıma 'Afgan Kızı'nın fotoğrafını çeken adam' diye yazacaklar!" diyor. National Geographic, fotoğrafın tüm dünyada etkili olduğunu görünce, 2002 yılında 'Afgan Kızı'nı bulmak için harekete geçiyor. Steve McCurry tekrar Pakistan'a gidiyor, meşhur fotoğrafını tüm mülteci kamplarına dağıtıyor. Ve müjdeli haber geliyor bir gün. 'Afgan Kızı'nın erkek kardeşi bulunuyor... Sonra da gerçek adının Şarbat Gula olduğu öğrenilen, 'Afgan Kızı'...
Afganistan'ın ücra bir köşesinde yaşayan Gula, bulunduğunda evli ve üç çocuk annesiydi. 1984'te yaşadığı o anı da dün gibi hatırlıyordu. Çünkü ne ondan önce, ne de o günden sonra fotoğrafı çekilmişti. Steve McCurry, yıllar sonra bulduğu 'yeşil gözlü minik kız çocuğu'nu tekrar fotoğrafladı o gün.Tanesi 20 TL'den imza
Konferansın ikinci gününde çatışma bölgelerinde fotoğraflar çektiğini, birçok kez ölüm tehlikesi atlattığnı, ama savaş fotoğrafçısı olmadığını söyleyen Steve McCurry, "Benim amacım heyecan verici ve bilgilendirici kareler yakalamak" dedi. Fotoğrafın, toplum değişikliklerini tetiklediğini ifade eden sanatçı, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevapladı. Kurduğu bir vakıf için de tanesi 20 TL'den olmak üzere 'Afgan Kızı' fotoğrafını imzaladı.
Konferans sonrası İstanbul'u keşfe çıkan sanatçı, önce tarihi yarımadayı gezdi. Burada, "İstanbul, fotoğraflamak için seçilebilecek dünyanın en mükemmel şehirlerinden biri. Coğrafyası, denizi ve mimarisiyle bence fotoğraflar için bulunmaz bir nimet. Bir dahaki ziyaretimde daha kapsamlı bir konu belirleyip İstanbul fotoğrafları çekmek isterim" dedi.

Haber: Ercan Aslan