Metni Büyüt Metni Küçült
29 Mart 2008

RTÜK'ten çocuklara oyun

RTÜK çocuk web sayfası ile Üst Kurul'un internet sitesine konulan filmde, seksek, yağ satarım, bal satarım, mendil kapmaca, bezirganbaşı, topal karganın aralarında bulunduğu 20 oyun yer alıyor.
RTÜK'ten çocuklara oyun Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), büyük şehirlerde artık unutulmaya yüz tutan geleneksel çocuk oyunlarını tanıtan bir film hazırlattı.

RTÜK çocuk web sayfası ile Üst Kurul'un internet sitesine konulan filmde, seksek, yağ satarım, bal satarım, mendil kapmaca, bezirganbaşı, topal karganın aralarında bulunduğu 20 oyun yer alıyor.

Akıllı işaretler uyarıcı sembol sistemi, medya okuryazarlığı dersleri, çocuklar için internet güvenliği ve RTÜK çocuk web sitesi gibi çocuklara yönelik faaliyetler yürüten RTÜK, yeni bir çalışma başlatarak geleneksel oyunları tanıtım filmi hazırladı.

Çocukları yaşadıkları doğal ortamlarında arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamaya özendirmek amacıyla Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden derlenmiş geleneksel çocuk oyunlarından oluşan tanıtım filmi, “www.rtukcocuk.org.tr” adresindeki RTÜK çocuk web sayfasına ve “www.rtuk.org.tr” adresindeki RTÜK internet sitesine yerleştirildi.

SEKSEKTEN DOKUZ TAŞA

Araştırmalar özellikle kalabalık kentlerdeki çocukların günlük yaşantılarının büyük bir bölümünü televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiklerini ortaya koyması nedeniyle başlatılan çalışma kapsamında, geleneksel çocuk oyunları tanıtım filmini hazırlatılması kararlaştırıldı. Özgün bir senaryosu olan ve RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın konuyla ilgili kısa bir konuşmasıyla başlayan tanıtım filmi, Türkiye'nin değişik bölgelerinde oynanan 20 geleneksel çocuk oyunundan oluşuyor. Her oyunun süresi 2 ile 10 dakika arasında değişiyor.

RTÜK tarafından hazırlatılan tanıtım filminde, çocukların bahçe ve parklarda arkadaşlarıyla birlikte keyifle oynayabilecekleri bezirganbaşı, hacıyatmaz, pembe nine, mendil kapmaca, ben çarşıya gittim, seksek, yedi kiremit, sekiz kuyulu taş, yattı kalktı, uçak, cırtcak (dokuz taş), alaylar, sıçratan top, topal karga, yağ satarım, bal satarım, abu damya, eski minder, dönmece adlı çocuk oyunları tanıtılıyor.

ÇOCUK PSİKOLOGLARI TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLDİ

Geleneksel çocuk oyunları tanıtım filmi, çocukların doğal yaşam ortamları olan evde, bahçede ve sokakta, arkadaşlarıyla birlikte aktif katılımı, paylaşımı gerektirdiği için çocukların daha aktif ve paylaşımcı olmalarını, dostluk, arkadaşlık ve sorumluluk duygularının gelişmesini, ayrıca sosyalleşmelerini sağlayıcı özelliklere sahip oyunlardan oluşuyor.

Tanıtım filmindeki oyunların çocukların fiziki ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte olmasına ve uygulanabilirliğine özen gösterildi. Oyunların bu nitelikte olup olmadıkları çocuk psikologları tarafından değerlendirildi.