Metni Büyüt Metni Küçült
13 Temmuz 2011

TFF Başkanı İtalya örneğine karşı çıktı: "Türkiye'de durum farklı. Çünkü..."

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, gelişmeleri HABERTÜRK’e değerlendirdi.
TFF Başkanı İtalya örneğine karşı çıktı: "Türkiye'de durum farklı. Çünkü..." “Kişilerle kurumları ayırmak gerek. İtalya örneği veriliyor. Ancak İtalya’da kulüp sahipliği ve CEO’luk yapısı söz konusu. Türkiye’de kulüplerin sahipleri dernekler.”

Başkana önce, “Emniyetten çıkışta ‘Durum vahim’ demişti, şimdi ‘İddianameyi bekleyeceğiz’ diyor. Bu çelişki değil mi?” eleştirisini hatırlattım...

Yanıtı şu oldu: “Tezat yok. Hukukçu değilim. Terimleri yanlış kullanmış olabilirim. Emniyetten çıktıktan sonra da, Kulüpler Birliği toplantısının ardından da aynı fikirdeydim. Elimizde belge olması lazım...”

Başkana 2. eleştiriyi, Telegol’de Aziz Yıldırım için söylediği ‘Başkanım’ kelimesini hatırlattım... Cevabı; “Galatasaray Başkanı da benim başkanımdır, diğer kulüp başkanları da... Hepsine öyle hitap ederim” oldu.

Ardından Kulüpler toplantısında ne söylendiğini sordum. Şöyle yanıt verdi: Kulüpler marka değerine en az zarar verecek karar alınması yönünde görüş belirtti.
Sonuçta herkes F.Bahçe’den bahsediyor.

BİR TAKIM HİÇ AÇIKLANMADI
İşte görüşüyoruz, olayın içinde Trabzon da var, Beşiktaş da... Toplam 6-7 takım var ki, birinin ismi hiç açıklanmadı. Tutun ki, iddianame geldi ve tümünü küme düşürdük. Ne yapacağız o zaman? Ya da bir kısmını düşürdük, bir kısmına puan indirimi cezası uyguladık. Acaba böyle mi yapmalıyız? Deliller ve iddianame gelmeden ne yönde bir karar alacağımızı bile söylemek yanlış.

Başkan kamuoyundan anlayış beklediğinin de altını çizdi: Herkes elini vicdanına koysun, bir düşünsün. Çarşamba başkan oldum. Cuma yönetim toplantımı yaptım. Pazar sabahı bu iş patladı.

Aydınlar, soruşturmayla ilgili kişisel kanaatini de açıkladı: Herkes İtalya örneğini veriyor. Ama şu unutulmasın ki, İtalya’da kulüp sahipliği ve CEO’luk yapısı söz konusu. Bizde ise dernekler var. Ve fahri yöneticilik yapılıyor. Bu ayrımı yapmak gerek. Milan’ın sahibi Berlusconi, Juventus’un Agnelli ailesi. Sonuçta sen patronundan habersiz bir şey yapamazsın. Ama bizde kulüplerin sahipleri, kongreler ve dernekler. Bunu yapanları en ağır şekilde cezalandıralım, spordan atalım. Ama belki kulüpleri ayrı değerlendirmeliyiz.
Yine de bu benim şahsi kanaatim. Alacağımız karar hukuk ve talimat çerçevesinde olacaktır. İddianeme gelsin, talimat ne diyorsa, futbol ailesi ne diyorsa, en doğru kararı vereceğiz.

HTSPOR / SERDAR ALİ ÇELİKLER