Metni Büyüt Metni Küçült
4 Haziran 2008

Youtube açılacak mı? İşte site yetkililerinin yaptığı yazılı açıklama!

Youtube yetkilileri davaya neden olan videolara yönelik yaptıklarını ve siteye erişimin sağlanıp sağlanamayacağına ilişkin yazılı açıklama yaptı. İşte o açıklama.
Youtube açılacak mı? İşte site yetkililerinin yaptığı yazılı açıklama! YouTube'den yapılan yazılı açıklamada, sitede Türk kullanıcıların, diğer kullanıcılar ile iletişim kurma, fikir alışverişinde ve bilgi paylaşımında bulunma, yeteneklerini gösterme gibi farklı alanlarda sunulan servisleri çok olumlu ve yaratıcı amaçlar için kullandıkları belirtildi.

YouTube platformunda yer alan ve popüler olan birçok videonun Türkiye'deki kullanıcılar tarafından yüklendiği ve erişim açık olduğu sürece, her gün bu tür videoların yüklenmesinin artarak devam ettiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"YouTube, artık tüm dünyada bireyler ve kurumların oluşturdukları özgün içeriği birbirleriyle paylaşma imkanı sunan önemli ve etkin bir iletişim aracıdır. YouTube'u, toplum için önem taşıyan mesajlarının iletimi için kullanan devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin de sayısı giderek artmaktadır. Sivil toplum örgütleri, devlet kuruluşları, YouTube'u, kültürlerinin ya da misyonlarının olumlu yönlerini paylaşmak ve diğer yöntemler ile erişemeyecekleri küresel çapta kitlelere ulaşmak için en etkin iletişim araçlarından biri olarak değerlendirmektedirler."

Açıklamada, sitenin firmalara, kurumlara, bireylere, sivil toplum örgütlerine sunduğu fırsatlardan yararlanmanın oldukça kolay olduğu, dileyen her kullanıcının YouTube'da kendi kanalını yaratabileceği belirtilerek, örnekler şöyle sıralandı:

"Ürdün Kraliçesi Kraliçe Rania, YouTube'u olumsuz kültürel ön yargıları kırmak ve önemli sosyal konuları tartışmaya açmak için kullanmaktadır.

UNICEF, Dünya Gıda Programı ve Kızılhaç gibi sivil toplum örgütleri, misyonları ile ilgili farkındalığı artırmak ve yeni destekçiler kazanmak için YouTube'u kullanmaktadır.

Dünya çapında birçok siyasi parti, insanları oy vermek için yüreklendirmek ve bölgelerindeki seçimlerde demokrasiyi sağlamak için YouTube'u kullanmaktadır.

Fransa Çevre Bakanlığı, halkın önemli çevre sorunları konusundaki farkındalığını YouTube ile artırmaktadır.

Birleşik Krallık'ın Başbakanı da İngiliz seçmenlerine ulaşmak ve kendisine doğrudan soru yöneltmelerine fırsat tanımak için YouTube'u kullanmaktadır."

-''TÜRK YETKİLİLERLE SORUNLARIN GİDERİLMESİ KONUSUNDA GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR''-

Açıklamada, internetin herkese kendini ifade etme ve sesini duyurma olanağı tanıdığı vurgulanarak, ancak kişilerin web ortamında kendilerini ifade etme biçimlerinin bazı ülkelerin kültürel ve politik konulardaki hassasiyetlerine dokunduğuna dikkat çekildi.

YouTube'da yer alan İngilizce, Türkçe ya da herhangi bir dilde yüklenmiş içeriğin büyük bir çoğunluğunun YouTube'un kullanım koşullarına uygun olduğu, ancak bazen kullanım koşullarına aykırı içeriğe sahip videoların
da YouTube'da yer alabildiği bildirilerek, "Bu nedenle YouTube olarak
kullanıcılarımıza kolaylıkla, kullanım şartlarımıza uygun olmadıklarını
düşündükleri videolar konusunda uyarı mesajı göndermeleri imkanını
sağlamakta ve sonrasında gerektiğinde videoyu yayından kaldırmaktayız"
denildi.

Türkiye'den kullanıcıların YouTube'a erişebilmeleri, uygunsuz içeriğe
sahip olduklarını düşündükleri videolar konusunda uyarı mesajları
göndererek, bu içeriğin hızlı bir şekilde çıkarılması konusunda yardımcı
olmalarının site açımızdan büyük önem taşıdığı belirtildi.

Ufak bir grubun yarattığı uygunsuz içeriğin, çoğunluğu oluşturan bir
grubun YouTube kullanımını, tecrübesini olumsuz etkilememesi gerektiği
belirtilerek, "Son bir yıldır, uygunsuz içeriğe sahip olan az sayıda
video ile ilgili problemleri çözüme ulaştırmak, uyarı mesajları
gönderilen videoların çıkarılması için Türk yetkililerle yakın bir
şekilde çalışmaktayız. Türk yetkililer ile bu sorunların giderilmesi
konusunda görüşmelerimizi düzenli olarak devam ettirmekteyiz" denildi.

Açıklamada, şunlar aktarıldı:

"Türk kullanıcılarımıza çok önem veriyoruz ve Türkiye'den yüklenen
birbirinden yaratıcı videoların YouTube'da yer alması bizleri çok mutlu
ediyor. Türkiye'den kullanıcılarımızın şu anda YouTube'a erişemiyor
olmasından dolayı üzgünüz. Son kapatma kararına neden teşkil eden
videoları inceledik ve YouTube kullanım koşulları doğrultusunda gerekli
aksiyonları aldık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde
erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına
aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacı ile
yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız."

Açıklamada ayrıca, YouTube'da video ile ilgili uyarı mesajı nasıl gönderileceğine ilişkin olarak, "İçerik kurallarına aykırı videolar videonun altındaki 'flag' butonu tıklanarak, kullanıcı tarafından işaretlenmektedir. "Flag" bölümü tıklandıktan sonra, seçenek penceresinden videonun hangi nedenlerden uygunsuz bulunduğu sunulan seçeneklerden belirtilmelidir. (Örneğin videonun içeriğinde bir kişiye hakaretler var ise 'hate speech' seçeneği tıklanmalıdır) Bu uyarıyı takiben gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygunsuz içerikteki
videolar yayından kaldırılmaktadır" denildi.