Metni Büyüt Metni Küçült
2 Temmuz 2008

Kanaltürk ve Bugün'ün sahibi Akın İpek: Gülen'le gönül bağım var

Bugün Gazetesi ve Kanaltürk televizyonunun sahibi Hamdi Akın İpek, Turkishtime dergisine verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu: "Bizkackisiyiz platformuyla kucaklaşabiliriz”, “Tek eksik kaldı: Dergi Grubu”, “Biz hükümet yanlısı medya değiliz.”
Kanaltürk ve Bugün'ün sahibi Akın İpek: Gülen'le gönül bağım var Turkishtime Dergisi, temmuz sayısında medyanın yeni patronlarından, bir zamanların davetiyecisi, şimdinin altın imparatoru Akın İpek’le yaptığı röportajı kapağına taşıdı. Özellikle Tuncay Özkan’ın televizyonu Kanaltürk’ü satın almasıyla birlikte en fazla merak edilen ve tartışılan isimlerden biri olan Hamdi Akın İpek, altın madenciliği ve siyanür tartışmalarıyla gündemden bir türlü düşmeyen Ovacık’tan, bizkackisiyiz platformu ve Fethullah Gülen’e kadar hakkında merak edilen her şeyi Turkishtime Dergisi Yazı İşleri Müdürü Barış Erkaya’ya anlattı...

Koza-İpek Grubu’nun 10 milyon dolar cirolu davetiye grubundan, 2 milyar dolar rezerve, televizyon ve gazeteye sahip madencilik ve medya grubuna dönüşümünün adım adım anlatıldığı bir haberin de yer aldığı Hamdi Akın İpek dosyasında İpek’in madencilikteki beklentileri, medya anlayışı ve hedefleri, bizkackisiyiz platformuyla ilgili düşünceleri, Fethullah Gülen’e yakınlığı gibi en merak edilen konular yer alıyor.

BİR MEDYA PATRONUNUN DOĞUŞU

ÇOK gerilere gitmeye gerek yok. 2003 yılının Ocak ayı. Evgin Yatırım, Koza Davetiye’nin 2 milyon YTL olan ödenmiş sermayesini halka arz edip iki katına çıkarmak için izin istiyor İMKB’den. O zamanlar 7 milyon YTL cirosu olan, bugün 64,7 milyon YTL ödenmiş sermayeli ve 186 milyon YTL cirolu Koza Davetiye’den bahsediyoruz. En kaba hesapla beş yılda 25-30 kat büyümüş, yani bugün 2 milyar doların üzerinde rezerve sahip bir altın madeninin büyük hissedarı olan Koza Davetiye’den. Fakat Akın İpek’i merak etmek için bütün bu mucize büyüme rakamları tek başına yeterli değil tabii. Asıl kurtlar sofrasına oturunca tartışılmaya başlanıyor bu ülkede bir kişi. Star Gazetesi’ni almak fikrini aklından geçirmek, Dünden Bugüne Tercüman gazetesini Ciner’den satın almak, Star-ATV ihalesine girmeye üç ortakla birlikte cüret etmek ve en son da Kanaltürk’ün 30 milyon dolar bedelle yeni sahibi olmak...

İşte böyle hamlelerin ardından tartışmaya başladı herkes “Kimdir bu Akın İpek” diye. Ne yer, ne içer, sırrı nedir, dindar mıdır, zengin midir, Fethullah Gülen’le bağı nedir, AKP’ci medya mıdır, parasının kaynağı ve en önemlisi de amacı nedir? Matbaacılık ve davetiye üretimi yapan bir KOBİ’nin patronluğundan, dev bir madencilik ve şimdilik orta halli bir medya grubu sahipliğine giden bulmacanın tüm eksik parçalarını tek tek anlattı Akın İpek. Yeni yatırım planları, medya anlayışı, yeni yayın politikaları, Ovacık Altın Madeni, Bugün Gazetesi, Kanaltürk, bizkackisiyiz platformu, Fethullah Gülen, AKP... Bir buçuk saatlik söyleşinin sonunda Akın İpek’in iddialı hedeflerinin niteliği konusunda belki de tek bir tek örnek yeterli. Bugün biri telefon etse ve Akın İpek’e Kanaltürk’e 50 milyon dolar veriyoruz dese, 200 milyon dolara bile satmayacağını söyleyebilecek kadar iddialı ve kararlı hedeflere sahip olduğunu söylüyor.

“Tek sektör büyük risk”

Koza Davetiye gibi bir markayla tanınıp bugün bir altın madeni sahibi ve medya patronu olmak... Davetiye ve matbaacılıkla büyümek mümkün değil miydi?

Yaklaşık 15 yıldan beri iş hayatındayım. 10 yıldan beri de bilfiil içerisindeyim. 2004 yılı itibariyle ise çok hızlandık. Bugün dünyanın en hızlı büyüyen şirketlerinden birisi haline geldik. Benim iş anlayışımda bambaşka sektörlere çok fazla dağılıp, marjı aramak yerine daha önce yaptığım işi yatay olarak geliştirmek var. Matbaada basılabilecek her şeyi bastık. 2000-2001 gibi ekonomik krizin en fazla derinleştiği yıllarda şunu gördük: Öncelikle tek sektör, özellikle de söz konusu olan davetiye sektörü olunca, ekonomik krizlerden çabuk etkileniyorsunuz. Bu nedenle ikinci sektör arayışımız başladı.

“En az 10 yıllık altın rezervimiz var”

Normandy Madencilik’in yapmadığı neydi? Bahsettiğiniz bu lobiye mi dayanamadılar?

Bu lobi adamları hayatından bezdirmiş. Türkiye’de 15-20 yıl önce bu ülkeye geldiklerinde bir çevre mevzuatı yoktu, ÇED mevzuatı da yok tabii. Bunlar kendilerince bir çevre raporu hazırlamışlar. Bu raporun ardından attıkları her adımda 5-6 tane dava yedikleri için, ki bir kaçını savuştursa bile bir tanesi bir yerine denk geliyor, bundan bezmişler tabii. AB standartları gelecek yakında, buna hazır tek tesis var Türkiye’de, o da Ovacık.

Daha ne kadarlık rezerviniz var orada?

Biz 10 yıllık planlar yapıyoruz. 10 yıllık rezervimiz var. İkinci 10 yılın planını yapmadık, ama önümüzdeki 10 yıl içerisinde aynı seviyede altın çıkarmaya devam edeceğiz Ovacık’tan.

“Bizkackisiyiz platformuyla kucaklaşabiliriz”

Neden Kanaltürk? Tek satın alabileceğiniz kanal o muydu? Sonuçta Kanaltürk sizinle ihtilafta olan bir grubun önemli bir sembolüydü...

Bizim inandığımız medya görevleri açısından Kanaltürk bence oldukça da manalı bir isim. Mustafa Kemal’in söylediği gibi, “Biz kader birliği ettiğimiz, kucaklaştığımız herkesi bizden sayıyoruz”. Yani canımızdan bir parça sayıyoruz. Bu manada söylüyorum bunu. Bu birlik ve beraberliği Türk kanalı olarak icra etmek gibi bir rolümüz olacak diye ümit ediyorum.

Kanala ilk gittiğinizde nasıl bir tepkiyle karşılaştınız?

Aslında tuhaf bir durum oldu. Geçmişte sonuçta onlar bize, biz de onlara bir hayli söylenmiştik. Ama ben orada arkadaşların bir kısmıyla tanıştım. Kerimcan’la ve Adnan’la tanıştım. Tuncay’la da tanıştım. Ama Tuncay’la pek fazla vakit geçirme imkanım olmadı, daha çok Kerimcan’la konuştuk. Mesela ben oradaki arkadaşları çok kaliteli insanlar olarak buldum. Şunu da sana açıkça söyleyeyim. Bizkaçkişiyiz platformundaki insanların hepsiyle, aşırı uçları kenarda bırakıyorum, kader birliği de yapabiliriz, ekmeğimizi de paylaşabiliriz. Belki onlar da bunu yaparlar. Birbirimizi tanısak, anlasak ve şu şüpheyi de kafamızdan kaldırsak, aşırı uçların bizi yönlendirmesine izin vermesek, eminim ki bizkaçkişiyiz platformundaki insanlarla kucaklaşırız.

“Tek eksik kaldı: Dergi Grubu”

Dergi grubu da kurmayı düşünüyor musunuz?

Hedeflerim arasında dergi de var. Çünkü şu anda grup olmak için tek eksik ayağımız dergi. En büyük grup olmak gibi bir düşüncemiz yok. Ama iyi para kazanan, kendi ayaklarının üzerinde duran, medyanın etik anlayışına ve ahlaki değerlerine bağlı, gerçekten medyacılık yapan, toplumun gözü kulağı olan bir şey yapacağız. Bunun için de tek eksik olan ayak dergi. İnşallah iyi bir fırsat çıkarsa, onu da en kısa zamanda değerlendiririm.

“Biz hükümet yanlısı medya değiliz”

Son zamanlarda hükümet yanlısı ve karşıtı medya ayrımına gidilmeye başlandı. Hükümet yanlısı medya arasında sizin de isminiz zikrediliyor. Hükümet yandaşı medyadan mısınız?

Hükümet yanlısı medya içerisinde biz yokuz öncelikle. Böyle birkaç yazı yayınlanmış olsa da, ara ara birkaç köşe yazarı böyle şeyler yazmış olsa da bizim o grupta yer almadığımızı ben anlıyorum. Onların bakış açısıyla biz öyle görünüyor da olabiliriz.

Peki ben hükümet yanlısı mıyım? Benim şahsi kanaatim, bugünkü hükümetin yapmış olduğu işler, bugüne kadarki hükümetlerin yapmış olduğu işlerle mukayese edildiğinde bence en iyisi. Elini vicdanına koyup bunun tersini söyleyebilecek birisi var mıdır, onu da bilmiyorum. Yapılan iyi işleri ortaya çıkardığımız ve söylediğimiz için belki böyle bir kanı oluşmuş olabilir. Bu kanının ötesinde, maalesef medyada şöyle bir durum var: Ne yapsan yaranamıyorsun! Biz muhalefet partilerinin faaliyetlerine de hakikaten çok yer verdik. Hala da yer veriyoruz. Ama muhalefet bir icraat değil, eleştiri makamı olduğu için icraata daha büyük, muhalefete daha küçük yer veriyoruz. Bu inanış, biraz önyargıdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

“Fethullah Gülen’le gönül bağım var”

Fethullah Gülen’le yakınlık düzeyiniz nedir?

Fethullah Gülen’le yakınlığım gönül bağı. Bu toplumun başındaki en büyük sıkıntılardan birisi avamca söylemek gerekirse cehalet, diğeri de fakirlik değil midir? Siz herkese okul açıp, eğitim faaliyetlerini destekleyeceksiniz, sırtınızda taşıyacaksınız, Milli Eğitim Bakanı kendi gidecek ve insanların kapısını çalıp okul yapmasını isteyecek. Başbakanın kendisi okul yapacak. Ama Hoca Efendi okul açılsın dediği zaman, Sen diyemezsin. Niye? Çünkü sen irticaisin. Yahu kardeşim, okullar kapatılsın, medrese açılsın dese anlayacağım. Okul açılsın diyor. Bunun artık izah edilir tarafı var mı? Ama dediğim gibi Fethullah Gülen Hoca Efendi’yle yakınlığım tamamen gönül bağıdır. Yapılan işleri gerçekten gönülden destekliyorum. Ben Cumhuriyet mitinglerinde de çok duygulanmıştım.

AKIN İPEK’İN MEDYA ANLAYIŞI

“HERKES GÜCÜNÜ HAKLI OLMAKTAN ALACAK”

“MEDYANIN bir taraftan toplumun gözü kulağı olarak sosyal bir sorumluluğu var. Diğer taraftan ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durması gereken bir sektör. Biz elimizden geldiği kadar medyamızı medya olarak ayakta tutacağız. Diyeceğiz ki: ‘Arkadaş, herkes gücünü haklı olmaktan alacak’. Doğru işleri yapan adamlar bu yaptığı iş sebebiyle ön plana çıkacak. “

Reyting için etikten vazgeçmeyiz

Medya grubu başkanını seçerken de buna dikkat ettim ben. Fatih Bey bugüne kadar tarafsız ve kendisini ortaya koymuş birisi. Tarafsızlık prensibiyle medyacılık yapacak, yani doğru medyacılık yapacak. Hiç kimsenin şunu söylemeye hakkı yok: ‘Bir ahlaksızlık oldu. Aman Akın Bey şu ışığı kapat.’ Ben bunu yapmam. Ama toplumun yara alacağı meseleleri kaşımamak gibi bir anlayışım da var.

Adalet kalbimiz, kalbimizi kanatmayız!

Medyanın hiçbir devlet kurumuna zarar vermemesi gerekir. Mesela son günlerde çok fazla gündeme gelen adaletle ilgili mesele var. Hakikaten kanayan bir yara haline geldi bu mesele. Türban meselesi bir yaraydı. Kaşıya kaşıya bakın ne hale geldi. Bunları yaparken devlet kurumlarının yara almamasına, zarar görmemesine çok dikkat etmek lazım.

Kişiler çürükleri korumasın

Kurumlar içerisinde yanlış iş yapan kimseler yok mudur? Olabilir, her yerde vardır. O fertleri birer birer ayıklamak lazım. Ayıklarken de o kurumun içerisindeki insanların bana göre memnun olmaları lazım: “Şu adam hakkında bir şey söylendi, o laf bize de geliyor” diyerek sahip çıkmamaları lazım. Bir vefa gösterilecekse illa, vefa kuruma veya devlete gösterilir. Vefa, o kurumun içini kendi şahsi menfaatleri için oyan kişilere gösterilmez. Onlar hemen toplumun dışına atılmalı ve korunmamalı.

Haber: Barış Erkaya