Metni Büyüt Metni Küçült
29 Kasım 2016

Teknoloji devi Samsung ikiye bölünebilir!

Dünyanın en büyük elektronik ürün üreticilerinden Samsung'un yüksek kâr getiren ürünleri üreten şirketlerini ana şirketten ayırarak küçülmeyi tercih edebilir
Teknoloji devi Samsung ikiye bölünebilir! Güney Kore merkezli dünyanın en büyük elektronik ürün üreticilerinden Samsung'un yüksek kâr getiren ürünleri üreten şirketlerini ana şirketten ayırarak küçülmeyi tercih edebileceği belirtiliyor.

İKİYE BÖLÜNEBİLİR
Yeni iddialara göre Samsung, ikiye bölünme ihtimalini ciddi bir biçimde gözden geçiriyor. Verilecek olan kararın yarın yönetim kurulu tarafından açıklanacağı söyleniyor.

Aktivist yatırım fonu, Samsung'un yüzde 0,6'sının sahibi olan Elliott Management, yatırımcılarına sağladığı karı artırmak üzere iki kimliğe bölünmesi için Samsung Electronics'e baskı uyguluyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumundaki Samsung Electronics, bu durumda sahiplik amaçlı bir kimlik ile işlemler şirketi olarak ikiye bölünebilecek.

BAŞKA BİR ÖNLEM DAHA ÖNERDİLER
Elliott'un teklif ettiği diğer önlemler arasında serbest nakit akışının en az yüzde 75'inin yatırımcılara ödenmesi de var.

SALI GÜNÜ RESMİ AÇIKLAMA BEKLENİYOR
Samsung'tan bu yeniden yapılandırma planlarıyla ilgili henüz herhangi bir açıklama gelmese de, yönetim kurulunun Salı günü resmi bir açıklama yapması bekleniyor.