Metni Büyüt Metni Küçült
7 Şubat 2017

Çin'de 'Dikey Orman' kulelerin yapımı başladı!

Hava kirliliği ile boğuşan Çin'de, bir şirket 'Dikey Orman' adı verilen, yüzlerce ağacı içinde barındıran kulelerin yapımına başladı. Gelecek yıllarda şehrin bu kulelerle kaplanması bekleniyor
Çin'de 'Dikey Orman' kulelerin yapımı başladı! Çin'de boydan boya ağaçlarla kaplı iki binanın yapımı resmen başladı. Yılda 25 tona yakın karbondiyoksit salınımını engelleyecek binalar ile Çin'deki hava kirliliği sorununun çözümü hedefleniyor. Uzmanlar ise, "Geleceğin mimari yapıları" yorumunu yapıyor.

KİRLİLİĞE ÇÖZÜM OLACAK
Nanjing'e inşa edilen binalar, yüzlerce ağacı içinde barındıracak. Sulanarak büyümeye devam edecek doğal ağaçlar ile şehirde hızla yükselen karbondiyoksit seviyesine çözüm getirmek amaçlanıyor. Binaların yılda 25 tona yakın karbondiyoksit salınımını engellemesi bekleniyor.

ÇOK AMAÇLI KULLANILIYOR
180 metrelik uzun kulede, yeşil mimariye katkı verecek bir mimarlık okulu ve müze olacak. Daha kısa olan kule ise hotel olarak kullanılacak.

AVRUPA'DA ÖRNEĞİ GÖRÜLMÜŞTÜ
Nanjing kulelerinin 2018'te tamamlanması bekleniyor. Ayrıca kuleler Asya'daki ilk 'dikey orman' kuleler olacak. Bu kulelerin bir örneği, daha önceden İtalya ve İsviçre'de görülmüştü.

UZMANLAR: GELECEĞİN MİMARİSİ
Projenin başındaki şirket Çin'in birçok şehrine bu kulelerden yapmayı planlıyor. Uzmanlar, dikey orman adı verilen bu yapıların gelecekte yer tutacağını, çevre-bilinçli mimari yapıların artacağını öngörüyor.