Metni Büyüt Metni Küçült
14 Mart 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemi Twitter'dan anlattı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni resmi Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımlarla bir bir anlattı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemi Twitter'dan anlattı! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğani resmi Twitter hesabından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni anlattı. Twittlerini videolu yayınlayan Erdoğan A Haber'e yaptığı açıklamlarından alıntılar kullandı.

Erdoğan Tweet'lerinde şu ifadeleri kullandı:

16 Nisan'da oylayacağımız Anayasa değişikliği, asla bir rejim değişikliği değildir. Bu bir yönetim sistemi değişikliğidir. CB Hükümeti Sistemiyle yargının bağımsızlığının yanına tarafsızlığını da ekliyoruz. Yargıyı daha güçlü hale getiriyoruz.

"BİZ GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ"
Yeni sistemle birlikte seçilme yaşını 18'e indiriyoruz. Biz gençlerimize güveniyoruz. Yeni sistemde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili sayısını 600'e çıkararak temsilde adaleti artırıyoruz. Yürüyen bir sistemi yürümez hale getiren gensoru mekanizmasını kaldırıyor, yönetimde etkinliği artırıyoruz.

"YÜRÜTME ÜZERİNDEKİ DENETİM ARTIYOR"

Yeni sistemde hükümeti seçme yetkisi, doğrudan egemenliğin kayıtsız şartsız sahibi olan milletin olacak. Yeni sistemde yasamanın gücü ve yürütme üzerindeki denetimi artırılıyor. Kanun yapma yetkisi sadece milletvekillerinde olacak.

"CUMHURBAŞKANININ SADECE BÜTÇE KANUNU TEKLİF ETME YETKİSİ OLACAK"
Yeni sistemde Cumhurbaşkanının kanun yapma noktasında yalnızca bütçe kanunu teklif etme yetkisi olacak. Yeni sistemde karar alma süreçleri çok daha süratli ve etkin bir hal alacak, bürokratik oligarşi son bulacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümeti sistemiyle, uzlaşmayı esas alan, halkıyla kucaklaşan ve bütünleşen bir yönetim anlayışı hedefliyoruz.

Kaynak: Haberler.com