Metni Büyüt Metni Küçült
16 Nisan 2017

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ten referandum yorumu!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ertuğrul Özkök Fox TV'nin referandum özel yayınında konuştu
Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ten referandum yorumu! FOX TV’nin referandum özel yayında konuşan Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, “Sonuçlar böyle giderse Türkiye’nin şapkasını öne koyup çok ciddi düşünmesi gereken bir tablo ile karşı karşıyayız” dedi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Özkök, referandum sonuçları için “Kimse kendine bir zafer ya da hezimet çıkarabilecek durumda değil” dedi. Özkök, şöyle devam etti: “Yüzde 50’yi kim alırsa o yürürlüğe girecek. Bu tablo 1987’de Türkiye’nin siyasi yasakları kaldırması referandumuyla aşağı yukarı aynı tablo. Bugün başkanlık sistemine hayır diyen illerin hepsi o günde siyasi yasakların kaldırılması için oy kullandı. Yani daha demokratik bir Türkiye için oy kullandı.”

SİYASİ OLARAK BİR ZAFER YOK
“Yüzde 50.01 evet çıkarsa Türkiye’de başkanlık sistemi uygulanmaya başlanacak. Şu tabloda AKP’lilerin yerine olsam oturur düşünürüm. Cumhuriyet tarihinin en ağır, en orantısız devletin imkanlarının sonuna kadar kullanıldığı bir kampanya sonucunda geldiğimiz durum bu. Başkenti başa baş, sahilinde ve ekonomisinin en canlı olduğu şehirlerde de böyle bir tablo var. Sosyolojik olarak bir zafer yok ortada, siyasi olarak da yok bence.”